Запознаването със суфизма и нуждата на мюсюлманите от това учение спомага за по-ясното разбиране на салафизма – негов идеологически противник.
Суфиите говорели на езика на любовта, не на силата.
![BIBg_Figure3[1]](https://www.svet.bg/wp-content/uploads/2016/02/BIBg_Figure31.jpg)

Този ислямски духовен лидер е в основата на днешната трагедия на палестинския народ. През 1921 г. е назначен от британците за велик мюфтия на Йерусалим против волята на народа. Амин Ал-Хусейни остава едва на четвърто място при проведения избор. Мюсюлманската общност отхвърля кандидатурата му заради липсата на сериозно ислямско образование. Той не бил нито шейх (религиозно акредитиран лидер), нито алим (ислямски учен).

Арабският бунт от 1936 г. срещу британците, при който въоръжените арабски милиции отново изтребват еврейските граждани, вероятно поне частично е бил финансиран от нациста Адолф Айхман. През 1937 г. „великият мюфтия” посещава Германското консулство в Йерусалим. Среща се там с СС Хаупшанфюрер А. Айхман и СС Обершерфюрер Х. Хаген, с които дискутира „еврейския въпрос”. Нацистска Германия предоставя на Хусейни финансова и военна помощ. През юли 1937 г. успява да се спаси от британски арест, скривайки се в джамията Харам аш-Шариф до средата на октомври, когато, преоблечен като жена, избягва в Ливан, където възстановява, обявения от британските власти за незаконен Арабски върховен комитет и ръководи нацията от изгнание.



Нацистите имат специално отношение към мюсюлманската религия,